Kuulutus yhteislupahakemuksesta (maa-aines- ja ympäristölupa), Palin Granit Oy
Kuulutusaika
18.8.2026 - 24.9.2026
Kuulutus
Jyväskylän kaupungin rakennus- ja ympäristölautakunnalle on toimitettu ympäristönsuojelulain (527/2014) 27 §:n ja maa-aineslain (555/1981) 4a §:n mukainen yhteislupahakemus.
Hakija: Palin Granit Oy, y-tunnus 0135710-8
Toiminta sijaitsee kiinteistöllä LEVANIEMI 179-442-5-146, osoitteessa Levasalmentie 99, 41820 SAAKOSKI.
Palin Granit Oy (y-tunnus 0135710-8) hakee maa-aines- ja ympäristölupaa (yhteiskäsittelylupa) tarvekiven ottoon ja sivukiven louhintaan sekä murskaukseen 9,5 hehtaarin suuruisella alueella Jyväskylän Korpilahdella Levaniemen louhimolla tilalla Levaniemi 179-442-5-146 (Levasalmentie 99). Louhimoalue sijaitsee Ruotsulan kylässä Korpilahden taajamasta noin 9 km länsi-lounaaseen. Louhimolla on tällä hetkellä yhteiskäsittelylupa sekä erillinen vanhempi ympäristölupa kiven murskaukseen. Yhteiskäsittelylupa on voimassa vuoteen 2028 ja murskauksen ympäristölupa toistaiseksi. Uutta lupaa haetaan 15 vuodeksi ja samalle alueelle kuin aiemmassakin luvassa, mutta ottoa on tarkoitus tehdä aiempaa syvemmältä. Haettu kokonaisottomäärä on 300 000 m3 ja alin ottotaso on +110,0 m N2000. Töitä tehdään kysynnästä riippuen arkipäivisin (ma-pe) poraamisen osalta enintään klo 7-17 ja räjäytysten osalta klo 8-17. Juhannusaaton ja heinäkuun 31. päivän välissä ei ole toimintaa lukuun ottamatta kuormaamista ja kuljetuksia, joita tehdään ympäri vuoden klo 6-21. Louhintaa suoritetaan vaijerisahaamalla, poraamalla, räjäyttämällä ja kiilaamalla. Sivukiveä voidaan murskata joinakin vuosina 3-4 kuukauden ajan. Murskausta tehdään hakemuksen mukaan arkipäivisin klo 7-21 ja rikotusta klo 7-20. Toiminnasta saattaa aiheutua lähiympäristöön ajoittain melu-, pöly- ja tärinähaittoja. Lupaa haetaan mahdollisesta muutoksenhausta huolimatta (MAL 21 §, YSL 199 §).
Hankkeeseen ei sovelleta ympäristövaikutusten arviointimenettelyä.
Kuulutus ja ympäristölupahakemusasiakirjat ovat yleisesti nähtävillä Jyväskylän kaupungin verkkosivujen sähköisellä ilmoitustaululla 18.08.2026 - 24.09.2026. Kuulutus on julkaistu viranomaisen verkkosivuilla 18.08.2026, tiedoksisaannin katsotaan tapahtuneen seitsemäntenä päivänä julkaisemisajankohdasta.
Ympäristönsuojelulain 43 §:n mukaisesti niillä, joiden oikeutta tai etua asia saattaa koskea (asianosainen) on oikeus kirjallisesti tehdä muistutuksia lupa-asian johdosta. Myös muilla kuin asianosaisilla on mahdollisuus ilmaista mielipiteensä asiasta.
Rakennus- ja ympäristölautakunnalle osoitetut kirjalliset muistutukset ja mielipiteet on toimitettava 24.09.2026 mennessä osoitteella Jyväskylän kaupunki, ympäristönsuojelu, PL 233, 40101 Jyväskylä, käyntiosoite Hannikaisenkatu 17 tai sähköisesti osoitteella petteri.ahonen@jyvaskyla.fi. Kirjelmään on liitettävä muistutuksen tai mielipiteen tekijän nimi ja yhteystiedot sekä lupanumero 179-2026-6.
Lisätietoja lupahakemuksesta ja sen käsittelystä antaa ympäristönsuojelupäällikkö Petteri Ahonen, puh. 0400364125, s-posti petteri.ahonen@jyvaskyla.fi
Jyväskylä 18.08.2026
JYVÄSKYLÄN KAUPUNGIN RAKENNUS- JA YMPÄRISTÖLAUTAKUNTA